Zabezpečovacie systémy z pohľadu poisťovní
Na ochranu domu a majetku sa samozrejme dajú využiť viaceré alternatívy. Nemyslíme teraz na všímavého suseda, ktorý počas vašej neprítomnosti dohliadne na váš dom alebo na statného strážneho psa. Aj keď dobrý známy rovnako ako štvornohý chlpáč sú niekedy na nezaplatenie, pri ochrane majetku odporúčame obrátiť sa na spoľahlivejšie mechanické zabezpečenia a na elektronický zabezpečovací systém (EZS) s kvalitnými kamerami.
Vidina bohatého „úlovku“ je lákavá a páchatelia poznajú rôzne triky, ale vybabrať s bezpečnostnými dverami, bezpečnostnými fóliami na oknách, poprípade okennými roletami, či s kovanými mrežami je oveľa, oveľa komplikovanejšie. Neprekonateľnú prekážku pre zlodejov však môže predstavovať až mechanické zabezpečenie skombinované s EZS a špičkovými kamerami. Efektivitu takejto kombinácie zabezpečenia si veľmi dobre uvedomujú aj poisťovne a vyžadujú ju pri poistení nehnuteľnosti a majetku proti krádeži na vysoké poistné sumy.
Požiadavky poisťovne pri uzatváraní zmluvy
Poistenie majetku fyzických i právnických osôb proti krádeži, patrí k rozšíreným spôsobom ochrany majetku. Nič však nie je zadarmo. Nemyslíme tým teraz na poistné, ktoré budete každoročne uhrádzať poisťovniam. Narážame predovšetkým na predpísané spôsoby zabezpečenia objektov, ktoré pre riziko vlámania sa do objektov môžu poisťovne vyžadovať. Pozrime sa teda v krátkosti, aké spôsoby zabezpečenia budov môže poisťovňa vyžadovať pri uzatváraní zmluvy.
Všetky komerčné poisťovne pri poistení majetku proti krádeži pri nižších poistných sumách požadujú zvyčajne iba plný typ vchodových dverí, alebo dvere s minimálnymi sklenenými výplňami. Ďalšou podmienkou je vybavenie dverí bezpečnostným zámkom a bezpečnostným štítkom, ktorý znemožní rozlomenie a vylomenie vložky. No a bez povšimnutia nemôže ostať uzavretie okien, dverí na balkón alebo na lodžiu, či terasu vhodným uzatváracím mechanizmom.
Prísnejšie požiadavky kladú na objekty, ktoré sa nachádzajú mimo obce a sú obývané príležitostne, napríklad počas víkendov. Vtedy poisťovne vyžadujú zabezpečenie všetkých presklených častí mrežami alebo okenicami, poprípade fóliami, či okennými roletami. Pri vyšších poistných sumách však poisťovniam nestačí spomenuté mechanické zabezpečenie a požadujú aktívny elektronický zabezpečovací systém.
Čo v prípade nesplnenia podmienok?
Ak dôjde k poistnej udalosti, teda ku krádeži a neboli splnené spôsoby zabezpečenia nehnuteľnosti vopred určené poisťovňou, poisťovňa má právo znížiť alebo úplne zamietnuť poistné plnenie. Prax ukazuje, že zanedbanie zabezpečenia nehnuteľností je jednou z najčastejších príčin znižovania alebo nevyplatenia poistného plnenia.
EZS je preto vždy dobrou voľbou, keďže predstavuje vyšší stupeň ochrany, bezproblémovú náhradu škody bez zbytočných naťahovačiek, a teda kompletné vyplatenie poistného plnenia.