Energetická hospodárnosť budov je v posledných rokoch často skloňovanou témou. Do popredia sa tak stále viac dostávajú zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie. Jedným z nich sú práve tepelné čerpadlá, ktoré využívajú nízkopotenciálne teplo z vonkajšieho prostredia.
Prečo tepelné čerpadlo?
Efektivita slnečných kolektorov alebo fotovoltaických systémov počas roka kolíše. Do veľkej miery je totiž ovplyvňovaná ročným obdobím a aktuálnym počasím. Tepelné čerpadlo ponúka oveľa spoľahlivejšie výkony a dá sa využívať na vykurovanie, chladenie a ohrev teplej vody počas celého roka.
Nad tepelným čerpadlom sa oplatí pouvažovať aj vtedy, ak:
- preferujete bezobslužnú prevádzku,
- jednoduchú inštaláciu,
- chcete nahradiť drahšiu alternatívu vykurovania ekonomickejším a zároveň ekologickejším vykurovaním.
Bezkonkurenčná efektivita
Tepelné čerpadlo má iba minimálne nároky na spotrebu elektrickej energie, no napriek tomu dokáže na každý 1 spotrebovaný kW elektrickej energie dodať 2 až 5 násobok využiteľnej energie. V konečnom účtovaní to teda znamená, že 3 alebo až 4/5 tepla nám tepelné čerpadlá dodajú prakticky zadarmo.
Kedy sa rozhodnúť pre tepelné čerpadlo?
Zariadenia fungujúce na tomto princípe sú skvelou voľbou pre budovy s precízne zatepleným obvodovým plášťom a dokonale tesniacimi oknami. Ak sa v priestoroch počíta ešte aj s nízkoteplotným podlahovým vykurovaním, tým lepšie. Tepelným čerpadlám totiž nevadí iný teplovodný spád vody a problémom nie sú ani nižšie, 30 – 35 °C výstupy vykurovanej vody. Tepelné čerpadlá tak naplno bodujú aj pri ostatných vykurovacích systémoch, ako je napr. stenové alebo stropné vykurovanie.
Tepelné čerpadlá sa bežne využívajú v rodinných domoch, ale uplatnia sa aj v komerčných budovách a vo výrobných podnikoch.